+01 452 4587254
8108 W. Saxon Street

haberurfadan.com: urfa haber

haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye evet da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin gazete, dergi gibi yayın organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı gibi haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı metin hâline getirilmesine de bilgi yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu haberleşme ihtiyacını telafi etmek karınin çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşamında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının gelişmesi ile bile bilgi ve habere idrak yolları değişmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını zıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan can ve toplumlar, hayatın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp mutabakat katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını evetşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değişimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında bihaber geçmek, adeta hayatın dışında geçmek mazmunına gelmektedir. Günümüzde sayıları her güzeşte devir mütezayit yazılı, görsel ve işitsel yayın organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hikâye ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemoğluı ısırması bilgi değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” lafüyle yalınççe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mabeyinştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin mevki resi beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi bilgi yaratıcı ana taştır. Bir haberin kıymetini anlamak karınin öncelikle bilgi fehvaı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hikâye, durum ve görünümle müntesip bilgi ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi yazıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://elektrikmalzemeleri.name.tr/ https://alcipanasmatavan.name.tr/ https://kameraguvenliksistemleri.name.tr/ https://seyyarkokorec.name.tr/ https://guneslosyonlari.name.tr/ IQOS Heets fiyat
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr